Смучање на Златибору почело је из потребе. Због великих снегова и непроходних путева досетљиви Златиборци из златиборских села почињу сами да израђују скије и да их користе за кретање и обављање сеоских послова.

Тридесетих година прошлог века мајстори ковачи, колари и столари користећи своје занате и вештине увелико праве скијашку опрему коју поклањају сеоској деци. Опрема је била прилагођена ходању на скијама са слободном петом.  У то време праве везове сличне данашњиим модерним, од гумених опанки са шупљим гуменим кљуном кроз који пролази метална жичица као осигурач.

Скијање, поред потребе постаје и омиљена зимска забава свих генерација златибораца. Средином тридесетих на Златибор долазе због скијања љубитељи овог спорта углавном из Београда и Ужица.

Организовано смучање на Златибору почиње 1938. године када је основано „Смучарско друштво Рудине“. Његови оснивачи, Јанићије Јеремић, Драго Јеремић, Милош Мишовић и Милија Глишовић такмиче се и преносе своје знање младим генерацијама.

Бољи такмичари се организују и држе обуку у скијању у свим златиборским селима. Скоро да није било детета које није знало да скија. Иако оскудно обучена златиборска деца су се радовала зими. Међу нама седи много оних који су из златиборских села скијама долазили у школу. Сеоске школе су изнедриле најталентованије такмичаре који су са успехом представљали клуб и Србију на многим такмичењима на територији бивше Југославије.

60-их година смучарски клуб мења свој назив у „Смучарски клуб Јанићије Јеремић“, а 2001. године  након пререгистрације по новом закону, почиње да користи садашње име.

Од средине 70′ година прошлог века па све до 1992. СК  је носилац смучарског трчања и биатлона у Србији.

Клуб је од другог светског рата организовао велики број такмичења у смучарском трчању и биатлону. Посебно је био популаран куп Маршал Тито који се одржавао у свакој од шест југословенских република а на Златибору се звао „Златиборски меморијал“ и редовно се одржавао све од 1973. године а на коме је учествовало 350 – 700 такмичара.

Од 2001. клуб је захваљујући бившим члановима поново покренуо рад као Смучарски Клуб “Златибор” у циљу развоја трчања на скијама у Србији.

Клуб је члан националних гранских спортских савеза, Скијашког савеза Србије и Биатлон савеза Србије а преко Спортског Савеза Чајетине посредни члан Спортског савеза Србије. Чланови клуба су активни учесници у раду ових организација као функционери и тренери репрезентација.

Клуб је организатор међународних трка као што су ФИС трке Балкан Куп која се редовно налази у ФИС календару, првенстава Србије, Златиборског купа, Божићне ноћне спринт трке.

Од 2001. године до данас. кроз клуб је прошло преко 300 активних такмичара који су редовно наступали на националним и такмичењима регионалног карактера у категоријама од цицибана до сениора и ветерана. Освојено је преко 1000 медаља и клуб је вишеструки екипни Првак Србије.

Највећи успех је свакако учешће на зимским Олимпијским играма 2006. у Торину. Такмичари су учествовали и на такмичењима као што су Светска првенства, зимске универзијаде, Фестивал младих Европе ЕYОФ, Европска првенства и купови, Првенства Балкана и ФИС трке.

Од 2017. Године  Смучарски Клуб “Златибор”  је покренуо низ акција како би унапредио и развио популаризацију смучарског трчања код школске деце.  Организована је “Школица спорта” за децу од 5-10 година, са циљем развоја општих моторичких активности школске деце. Одржане су презентације по школама на којима су деца упозната са радом  клуба и предностима тренирања смучарског трчања.

Тренутно у клубу тренира око 40 активних такмичара углавном старости између 6 и 15 година. Током целе године кроз тренажни процес који се одвија на просторима Тић поља и Авантура парка на Златибору поред обучавања деце у савлађивању разних техника скијања, ради се и на свестраности деце за бављење спортом кроз учешће у акцијама других клубова са територије Општине Чајетина.  Чланови клуба су освајачи медаља на такмичењима у кросу, планинском орјентирингу и у другим спортовима.

Током предходне сезоне клуб је учествовао на многим такмичењима у смучарском трчању која су организована у Србији и земљама у окружењу. Освојен је велики број медаља, а као највредније треба истаћи 1. место Емилије Бућић (2005) са тест-трке за Олимпијски фестивал Младих, одржаном ове зиме на Игману –БиХ.  На истом такмичењу Јелена Ђорђевић (2002) у старијој категорији је била 2. Са тек одржаног Првенства Србије донето је 20 медаља, а прваци државе су постали Бранкица Штуловић (сениорке), Јелена Ђорђевић (омладинке) Ђуровић Ирина и Радибратовић Миа (цицибанке). Клуб је одбранио прво место у генералном пласману за клупског Првака Србије.

У наставку године клуб очекују припреме за наредну летњу  зимску сезону, у којима очекују одличне резултате. Имају велики број талентоване деце и довољно времена да од њих направе будуће шампионе, репрезентативце Србије и надамо се Олимпијце, који ће постизати запажене резултате и на међународној сцени.

Зимска скијашка сезона је завршена, али у СК Златибор настављају озбиљан рад. За све информације око уписа и тренинга на mail – sk.zlatibor@gmail.com и на бројеве телефона 0642945022 – Никола Кутлешић и 0638121170 – Радосав Јелисијевић

Спортски савез Чајетина

Немања Кутлешић