Историјат стреличарства

Када је човеку пошло за руком да направи лук и стрелу, не може се поуздано тврдити, међутим историчари су око једне ствари сагласни, уз точак и ватру, лук и стрела представљају најбитнији изум у развоју људске цивилизације. Захваљујући луку и стрели човек је из ловине прерастао у ловца, лакше му је било да савлада непријатеља и на крају успостави контролу над природом. Историчари ипак процењују да лук потиче из каменог доба које је трајало скоро милион година и које се на далеком истоку завршило око 6000. године п.н.е, а у Европи око 3000. године п.н.е. Докази за ове тврдње нађени су у шпанским пећинама на чијим  зидовима се налазе цртежи који приказују праисторијске ловце са луковима у рукама, али и другим геолошким налазиштима света.

Лук и стрела нису изостали ни из историјске повести српског народа. Наиме у бици код Велбужда у XIV веку између српске и бугарске војске, пресудну улогу у победи српске војске одиграли су управо стреличари, који су својим непогрешивим стрелама девастирали бугарску војску.

Стреличарство је било развијено и у средњевековној Србији. Постоје писани подаци из периода владавине деспота Стефана Лазаревића (XIV век) о одржавању стреличарских турнира на простору испод зидина калемегданске тврђаве. Прва књига о стреличарству написана је 1545. године а први стреличарски клуб основан је у Бриселу 1381. године (овај клуб постоји и ради и данас).

Почетак модерног спортског стреличарства везује се за 1931. годину када је основана Међународна стреличарска федерација (ФИТА), а стреличарство сврстано у групу тзв. „белих спортова“.

ДИСЦИПЛИНЕ

У стреличарству постоји више дисциплина (као и лукова), тако да свако може да нађе дисциплину која му највише одговара, али су најпопуларније и најраспрострањеније три дисциплине: метно (таргерт), у пољу (фиелд) и 3Д стреличарство.

TARGET ARCHERY или метно стреличарство, је гађање у мету која је на познатој удаљености. Удаљеност мете зависи од типа такмичења и категорије којој стреличар припада, тако да је на отвореном, највећа удаљеност 90 метара за сениоре, а најмања 25 за млађе пионире, док је у сали удаљеност мете 18 и 25 метара. После успостављања јединствених правила, од 1972. године, ова дисциплина је на програму Олимпијских игара, а удаљеност мете у коју такмичари гађају је 70 метара, како за жене, тако и за мушкарце.

FIELD ARCHERY или стреличарство у пољу, је гађање у мете које могу бити на познатим и непознатим дистанцама. Ово је технички можда и најзахтевнија дисциплина јер од стреличара захтева процену удаљености у односу на конфигурацију терена.

3D ARCHERY или макетно стреличарство, је гађање у макете животиња, које су у природној величини и такође на непознатој дистанци.

О Клубу

Стреличарски клуб „Златиборац“ из Чајетине постоји од маја 2017. године. Основали су га Драган Жунић, Ђорђе Марјановић и Радиша Спасојевић,  првенствено из знатижеље и радозналости, да би то временом прерасло у страст и љубав.

У почетку били су само њих тројица, мете и лукови. Мете су прављене од комбинације картона, крпа и сунђера, довољно дебеле да их стреле не пробијају. Првих месеци гађали су где год би то било могуће безбедно радити.  

Почели су са набавком конкретније опреме, бољих мета, већег броја стрела, у том су почели да пристижу и први чланови. Кренули су са идејом ширења стреличарства, првенствено у ОШ „Димитрије Туцовић“ у Чајетини. Уследиле су бројне промоције у Чајетини и на Златибору, што у просторијама школе што на отвореном.

Прва сазнања о стреличарству пружио им је Срђан Илић, стреличар и тренер из Петровца.На самом почетку чланови су имали изузетну срећу и прилику да учествују на стреличарском кампу у организацији изванредних људи који воде СК „Кошутњак“ из Београда, код мисионара стреличарства Петера Сука, кореанца, освајача олимпијских медаља из Атланте и Лондона. Потом је уследила посета и серија тренинга са стреличарском легендом, човеком са скоро четири деценије стреличарског искуства Милованом Вујићем из СК „Панчево“.

Потврду сазнања и велики ветар у леђа клубу и његовим члановима данас пружа Владимир Љубинковић, тренер из Београда, чије знање и подршка су од непроцењивог значаја за сваког од чланова клуба. Његова знања и тренерску праксу обогаћује и искуство његове ћерке Марије Љубинковић, изузетне стреличарке, државног првака и рекордера у више земаља.

Данас, СК „Златиборац“ броји преко двадесет чланова, од чега има преко десет активних такмичара. У овогодишњој затвореној сезони, Клуб је узео учешћа на пет турнира, где је успео да освоји две бронзане медаље у млађим селекцијама. Освојене медаље дају потврду да у Чајетини постоји потенцијал за развој овог спорта, а његовим члановима представља додатну мотивацију да удвоструче своје напоре и још боље се приреме за идућу сезону.

Клуб је летњу сезону предвидео за интензивније тренинге, промовисање спорта и проналажење генералног спонзора. Поред помоћи коју пружа Општина Чајетина, Стреличарском Клубу „Златиборац“ је неопходан генерални спозор из разлога што је опрема изузетно скупа и Клуб није у могућности да се финасира сам.

Клуб тренинге одржава у спортском центру Wai Tai на Златибору, у терминима понедељак, среда, петак од 19-22 часа, као и суботом од 10-13 часова. Све додатне информације око услова тренинга, набавке опреме и осталих појединости на бр. тел. 062/288-741 Ђорђе и 064/105-23-10 Драган, или на sk.zlatiborac@outlook.com , као и на интернет страници СК „Златиборац“

Спортски савез Чајетина

Немања Кутлешић